• 0 312 815 31 59
  • +90 551 970 83 12

Menteşeli Tip Yükleme Boşaltma Rampası

• Beton bir platformdan farklı bir seviyede (yukarı veya aşağı) bulunan nakliye araçlarına yükleme yapılması gerekiyorsa,

• Yükleme yapılacak yüksek alanın zemininde inşaat işlemi yapılması engeli bulunmuyorsa,

• Yükleme/boşaltma işlemi sırasında depodan ısı kaybı yaşanmaması gerekiyorsa,

• Yükleme/boşaltma işlemi bir körük sistemi ile birlikte kullanılacaksa,

• Yükleme/boşaltma işleminde hijyen önemli ise ve toz vb maddelerden azami kaçınma ihtiyacı bulunuyorsa Menteşeli tip Yükleme rampasına ihtiyacınız var demektir.

Menteşeli yükleme rampaları beton zemin içinde özel olarak hazırlanan bir çukura gömme olarak monte yapılmaktadır.

Yükleme rampaları, 2 kısma ayrılırlar. Bunlar Menteşeli Rampalar ve Teleskopik Rampalardır. Menteşeli Rampa ile Teleskopik Rampa temelde aynı mantıkla çalışırlar. Aralarında temel fark teleskopik rampalarda ek olarak rampanın yükselip alçalan platformuna ek uzayan bir dil ile nakliye aracı kasasına ulaşmasını sağlayan parçaya sahip olmasıdır.

Forklift, transpalet vb ile depo/antrepoların beton zemininden yükleme/ boşaltma yapılırken depoya yanaşan nakliye aracı ile yükleme zemini arasında bir yükseklik farkı (eğim) doğmaktadır. Bu eğimi ideal şekilde ortadan kaldıracak endüstriyel yükleme sistemi “yükleme rampası” dediğimiz menteşeli ve teleskopik rampalardır. Bu eğim menteşeli rampalarda taşınacak yük tonajı, taşıma aletinin cinsi, kullanılan nakliye aracını cinsi vb. faktörler karşılıklı görüşmelerimizle belirlendikten sonra size en uygun “Yükleme Rampası” modeli önerilmektedir.

Menteşeli veya teleskopik yükleme sistemi, körüklerle birlikte kullanıldığında yükleme/boşaltma esnasında ısı kaybının önlenmesinde ve hijyenin sağlanmasında ideal ölçülerde yarar sağlamaktadır.

Menteşeli Rampalar standart olarak ana platform ve lip bölümlerinden oluşur. Ana platform ve lip ithal göz damlalı sactan imal edilmiştir. Rampa; hidrolik bir pompa, valfler ve platforma hareket veren biri büyük biri küçük iki pistondan oluşur. Büyük piston ana platformu, küçük piston ise lipi hareket ettirir. Valfler bu pistonların hareket sıralamalarını kontrol etmektedir. Bu basit ama iyi tasarlanmış sistem sayesinde tek tuşla rampanın tüm fonksiyonlarını kontrol edebilmek mümkündür. Hidrolik ünite tamamen rampa pozisyonunu değiştirebilmek için kullanılmaktadır. Kendi ağırlığı dışında yük kaldırmak için kullanılamaz. Olası bir elektrik kesintisinde rampanın kontrolsüz inerek kazalara sebebiyet vermemesi için yağ akışını engelleyen emniyet valfi bulunmaktadır.

Menteşeli rampa farklı ölçülerde olabilmekte, ± 31 cm aralığında çalışabilmektedir. Rampa inşaat sırasında veya sonradan hazırlanan bir çukura yerleştirilmektedir. Böyle normal olarak kullanılmadığında zeminle aynı seviyede bulunmaktadır. Bu yerin hazırlanması ile ilgili olarak sipariş esnasında teknik bilgi ve destek verilmektedir.

Menteşeli Rampalar standart olarak 2mx2,5m ve 2mx2m standartlarında ve 6 ton kapasitesinde imal edilmekle birlikte talebe ve ihtiyaca göre her tür tonaj taşıma kapasitesine uygun olarak imal edilebilmektedir. Sıra dışı araç ve depo yükseklikleri ile farklı tonajlar için özel üretim rampalar tercih edilmelidir. İhtiyacınıza en uygun menteşeli rampayı belirlemek için lütfen bizimle iletişim kurunuz.